Szlaki rowerowe

rowery

Turyści powinni poznawać Suwalszczyznę w sposób aktywny. O pięknie suwalskiego krajobrazu przekona się ten kto przemierzy piesze i rowerowe szlaki, a jest ich tutaj gęsta sieć. Na całej Suwalszczyźnie jest ponad 2500 km lądowych znakowanych szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych, narciarskich, konnych i samochodowych. Odrębną kategorię stanowią ścieżki edukacyjne, zwane również ścieżkami dydaktycznymi lub poznawczymi, przeznaczone przede wszystkim dla turystów pieszych. Jest ich już na Suwalszczyźnie ponad 20 – najwięcej w Wigierskim Parku Narodowym (6) i Suwalskim Parku Krajobrazowym (5).
Wśród wielu szlaków rowerowych trzy wyróżniają się długością i stanowią szkielet sieci. Są to:
Pierścień Rowerowy Suwalszczyzny R65, który szerokim łukiem otacza całą Suwalszczyznę. Jadąc nim można poznać dawne pogranicze polsko – pruskie, dolinę Biebrzy w jej górnym odcinku, przygraniczne tereny polsko – białoruskie i polsko – litewskie. Na północy przemierza pagórkowatą krainę Pojezierza Suwalskiego a na południu Równinę Augustowską – mniej pagórkowatą niż północna, ale za to bardziej zalesioną;
Podlaski Szlak Bociani, odcinek suwalski. Jest to północny fragment długiego szlaku (412,5 km), który zaczyna się w Białowieży. Prowadzi przez obszary o najwyższych walorach przyrodniczych – Puszczę Białowieską, Dolinę Górnej Narwi, Kotlinę Biebrzańską, Puszczę Augustowską i Pojezierze Suwalskie. Łączy ze sobą 3 parki narodowe – Białowieski, Narwiański i Biebrzański – oraz 2 parki krajobrazowe – Suwalski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej;
Międzynarodowy szlak rowerowy R11, fragment transeuropejskiej trasy, prowadzącej z Aten w Grecji do Przylądka Północnego w Norwegii. Odcinek szlaku R11 biegnący przez Suwalszczyznę prowadzi przez wyjątkowe miejsca tego regionu: Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Augustowską, Wigierski Park Narodowy i Pojezierze Sejneńskie.

DSC03968
Ciekawą inicjatywą Powiatu Suwalskiego są dwa szlaki „Fortyfikacji Pozycji Granicznej”, dzięki którym można poznać niemieckie schrony (błędnie nazywane bunkrami) z II wojny światowej. Obie trasy rozpoczynają się w Dowspudzie koło Raczek, początkowo biegną wzdłuż doliny rzeki Rospudy i kończą na trójstyku granic „Wisztyniec”. Szlak rowerowy oznakowany jest symbolem R68 w kolorze zielonym i ma długość 64 km. Szlak samochodowy ma podobny, choć nie identyczny przebieg i długość 59 km.