Wigierski Park Narodowy

Klasztor-pano-2

Na ziemi suwalskiej obszarem, na którym koncentruje się największy ruch turystyczny jest Wigierski Park Narodowy. Tutaj jest najlepiej rozwinięta baza noclegowa i inne usługi związane z turystyką. Paradoksalnie na terenie objętym najwyższą formą ochrony przyrody skupia się największy ruch turystyczny. Wynika z tego wiele korzyści ale również problemów. Atutem jest sam fakt istnienia nad Wigrami Parku Narodowego. To dobra reklama i gwarancja, że turysta będzie mógł zobaczyć prawdziwie dzikie i piękne zakątki. IMG_8140Problemem jest fakt, że na terenie parku nie wszystkie formy turystyki mogą być rozwijane, tylko takie, które nie zniszczą naszego największego bogactwa – nieskażonej przyrody i wspaniałych krajobrazów. Preferowana jest tutaj turystyka aktywna. Gęsta sieć szlaków turystycznych pozwala dotrzeć do najciekawszych zakątków parku. Najbardziej znany i najchętniej odwiedzany jest blisko 50-kilometrowy szlak wokół Wigier. Największymi centrami turystycznymi są nad Wigrami dwie miejscowości – Stary Folwark i Gawrych Ruda. Jest w nich najwięcej miejsc noclegowych – głównie w kwaterach prywatnych i pensjonatach. Tam też najlepiej rozwinięta jest sfera usług związanych z obsługą ruchu turystycznego – baza żywieniowa, wypożyczalnie itp.

W Starym Folwarku zlokalizowane jest Muzeum Wigier – jedna z największych atrakcji Suwalszczyzny. Przygotowano w nim nowoczesną stałą ekspozycję, prezentującą historię nadwigierskiego krajobrazu, głębiny jezior, rzeki, torfowiska i lasy, działalność człowieka oraz historię i dokonania dawnej Stacji Hydrobiologicznej, w której budynku mieści się muzeum. Dodatkową atrakcją muzeum jest rejs łodzią Leptodora II, z przeźroczystymi oknami w dnie, umożliwiającymi obserwowanie podwodnego świata jeziora Wigry.

Obowiązkowym punktem wycieczki do parku jest dawny kamedulski klasztor, przy którym znajduje się przystań stateczku pasażerskiego pływającego po Wigrach. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy też siedziba WPN dyrekcji w Krzywem z wystawą przyrodniczą i jej najbliższe okolice ze ścieżkami edukacyjnymi Las i Suchary. Dużym zainteresowaniem cieszą się przejazdy Wigierską Kolejką Wąskotorową na trasie z Płociczna do Krusznika.

Suchar_III-2

IMG_8079